TÜMÜ

GÜBRETAŞ 47 Milyonluk Yükten Kurtuldu

11 Ağustos 2016

 

GÜBRETAŞ’ın astronomik gümrük cezasına yaptığı itiraz olumlu sonuçlandı, şirket 47 milyon TL’lik yükten kurtuldu. Geçtiğimiz yıl, yurtdışından bir emtia alımıyla bağlantılı olarak “Gübre ithalat uygunluk belgesi” süresinin dolması gerekçe gösterilerek şirkete 47 milyon TL'lik idari para cezası kesilmişti.  

GÜBRETAŞ’tan konuyla ilgili yapılan açıklamada “Mersin Gümrük Müdürlüğü tarafından 4458 sayılı Gümrük Kanunu çerçevesinde verilen 47.026.819,74 TL'lik idari para cezasına karşı yaptığımız itiraz başvurusu olumlu neticelenmiştir. Orta Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü itirazımızı haklı bularak söz konusu cezanın kaldırılmasına karar vermiş, ilgili karar 10.08.2016 tarihli yazı ile şirketimize tebliğ edilmiştir” denildi.

Genel Müdür Vekili Tahir Okutan “Gübretaş 64 yıldır ülke tarımı için değer üreten bir şirkettir. Türkiye’nin yurtdışında en büyük sanayi yatırımlarından birini gerçekleştirmiş, stratejik bir satın alma ile ülke ekonomisine büyük kazanımlar sağlamıştır. Türkiye'nin en büyük 50 şirketi arasında yer alan şirketimiz tüm faaliyetlerinde kanun ve yönetmelikleri gözetir, ödediği vergilerle de ülke ekonomisine katkı bulunur. Şirketimize geçen yıl bir evrak gerekçe gösterilerek verilen astronomik idari para cezası bizi çok üzmüştü. Yaptığımız itiraz başvuruları neticesinde haklılığımız görüldü ve söz konusu ceza kaldırıldı. Bu şirketimiz ve yatırımcılarımız başta olmak üzere bütün paydaşlarımız için memnuniyet verici bir gelişmedir" diye konuştu.