TÜMÜ

Aydın'daki örnek uygulamayla pamukta verim katlandı

10 Ekim 2018
GÜBRETAŞ, Söke’deki pamuk deneme ekiminin sonuçlarını düzenlediği bir Tarla Günü etkinliğiyle bölgedeki 200 civarında önder çiftçiyle paylaştı. 16 dekarlık arazide uygulanan bilinçli tarım ve doğru gübreleme programı sayesinde kütlü pamukta, bu yılki bölge ortalamasının yaklaşık %30 üzerinde verim artışı sağlandı.

GÜBRETAŞ, ar-ge çalışmalarıyla tarımda kalite ve verimliliği artırmak amacıyla bitkiye ve bölgeye özel ürünler geliştirmekle kalmıyor, aynı zamanda model tarla ekimi ve ücretsiz tarımsal danışmanlık gibi hizmetleriyle bilinçli tarımın yaygınlaşmasına da katkılarını sürdürüyor.

Pamuk tarımında ürün randımanı ve verimliliğini arttırmak amacıyla GÜBRETAŞ’ın geliştirdiği pamuğa özel taban gübresi “13.24.12” için bu yıl Söke’deki bir önder çiftçinin tarlasında da mart ayından bu yana deneme tarlası uygulaması yapıldı.

Doğru ürün ile doğru tarımsal üretimi buluşturan örnek çalışmalarla bilinçli tarımın yaygınlaşmasına katkı sağlamayı amaçlayan GÜBRETAŞ, bu çalışmaların sonuçlarını ise hasat döneminde düzenlenen tarla ve bahçe günü etkinlikleriyle o bölgedeki önder çiftçilerle de paylaşmaya devam ediyor.

Aydın’ın Söke ilçesinde gerçekleştirilen pamuk tarımıyla ilgili örnek çalışmada; toprak analizi sonuçları, arazi yapıları ve iklim şartları gibi tarımsal üretimi etkileyen faktörler dikkate alarak geliştirilen bitki besleme programı uygulandı.

Toplam 16 dekarlık bir arazide uygulanan bu deneme ekiminin sonuçlarını bölgedeki pamuk üreticileriyle paylaşmak için bir Tarla Günü etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, GÜBRETAŞ Genel Müdür Yardımcıları Metin Özyürek ve Mesud Şenkardeşler, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Karakaya ve İzmir Bölge Birliği Müdürü Mücahit Asalıoğlu’nunyanı sıra bölgedeki kooperatif ve bayilerden yetkililer ile 200 civarındaçiftçikatıldı.

Türkiye genelinde ve Aydın bölgesinde iklimsel koşulların etkisiyle pamuk veriminde düşüşler beklenmesine rağmen GÜBRETAŞ’ın deneme ekimi yaptığı arazide, rekor verime ulaşıldı. Yapılan son ölçümlere göre dekar başına 600 kg civarında kütlü pamuk veriminin beklendiği deneme arazisinde, böylece bu yılki Türkiye ve bölge ortalamasının en az %30 üzerinde verime ulaşılmış oldu.

 

ÜRETİCİ, SONUÇLARDAN ÇOK MEMNUN

Tarla günü etkinliğinde, denemenin yapıldığı arazinin sahibi Mustafa Ali Öz de görüş ve gözlemlerini paylaştı. Bölgedeki önder çiftçilerden biri olan Mustafa Ali Öz, “Geçen yıl buğday ve pamuk ekimi yaptığımız arazide istediğimiz verimleri alamamıştık ve toprak yorgundu. Bu yıl mart ayından itibaren GÜBRETAŞ ziraat mühendislerinin verdiği programa uygun şekilde gerekli gübreleme ve takviyeleri yaptık. Bunun sonucunda da tarladaki pamuk verimi yükseldi. Pamuk randımanın da yüksek olmasını bekliyoruz” dedi.

Mustafa Ali Öz, “Tüm çiftçi arkadaşlara da bilinçli tarım yöntemlerini kullanmalarını ve yeniliğe açık olmalarını tavsiye ediyorum. Bu başarılı sonucun ortaya çıkmasında emeği geçenlere de teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmasının ardından Mustafa Ali Öz’e, Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu tarafından bilinçli tarıma katkılarından dolayı plaket takdim edildi.

UZMAN EKİPTEN ÜRETİCİYE SÜREKLİ TEKNİK DESTEK

Denemenin planlanması ve takibinde görev yapan GÜBRETAŞ ziraat mühendisi Bilal Bilge ise tarlada yapılan çalışmalar hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Araziden alınan toprak numuneleri GÜBRETAŞ İzmir Laboratuvarı’nda analiz edildikten sonra bir gübreleme program oluşturup bunu üreticiyle paylaşan uzman ekip, her aşamada tarla sahibinin yanında olarak teknik desteği sürdürdü.

Etkinlikte uzman ziraat mühendislerinin yaptığı bilgilendirmelerin ardından, etkinliğe katılan misafirler arazideki verimi yerinde inceledi.