TÜMÜ

Çeltikte doğru gübre kullanımı ile verim arttı

06 Ekim 2018
GÜBRETAŞ, çeltik tarımında kalite ve verimliliği artırmak amacıyla Edirne’nin İpsala ilçesinde yaptığı örnek uygulamanın sonuçlarını, düzenlediği bir Hasat Günü etkinliğiyle bölgedeki önder çiftçilerle paylaştı.

Etkinlikte konuşan GÜBRETAŞ Genel Müdür Yardımcısı Metin Özyürek, bu arazide uygulanan bilinçli tarım ve doğru gübreleme programı sayesinde geçen yıla oranla üçte iki daha az gübre kullanılarak, geçen yılın %20 fazlası ve Türkiye ortalamasının üzerinde verim artışı sağlandığını belirtti.

Tarım sektörünün öncü şirketlerinden GÜBRETAŞ, son yıllarda ağırlık verdiği ar-ge çalışmaları sonucu geliştirdiği “bitkiye ve bölgeye özel” gübre çeşitleriyle ülke tarımının geleceği için katma değer üretmeye devam ediyor. Bitkiye özel bu ürünlerin bilinçli gübreleme programıyla uygulandığında ulaşılacak sonuçları göstermek için GÜBRETAŞ, her yıl Türkiye’nin farklı illerinde çeşitli tarım ürünleri için deneme ekimleri yapıyor. Doğru ürün ve doğru tarımsal üretimi buluşturan örnek çalışmalarla bilinçli tarımın yaygınlaşmasına katkı sağlıyor.

Çeltikte ürün randımanı ve verimliliğini artırmak amacıyla GÜBRETAŞ’ın Türkiye’de bir ilk olarak geliştirdiği çeltiğe özel taban gübresi “Süper Çeltik” için bu yıl İpsala’daki bir önder çiftçinin tarlasında da deneme tarlası uygulaması yapıldı.

İpsala ilçesinin Bayrambey mevkiinde gerçekleştirilen bu örnek çalışmada toprak analizi sonuçları, arazi yapıları ve iklim şartları gibi tarımsal üretimi etkileyen faktörler dikkate alarak geliştirilen bitki besleme programı uygulandı. Bu uygulamaların sonucunda arazide hem randıman hem de verim açısından tarla ve Türkiye ortalamasına göre yüksek hasat elde edildi.

Toplam 50 dekarlık bir arazide uygulanan bu deneme ekiminin sonuçlarını bölgedeki çeltik üreticileriyle paylaşmak için bir Hasat Günü etkinliği düzenlendi. İpsala’daki etkinliğe GÜBRETAŞ Genel Müdür Yardımcısı Metin Özyürek, Tarım Kredi Kooperatifleri Tekirdağ Bölge Müdürü Ergin Çubukcu, Bölge Müdür Yardımcısı Neşe Sarılgan, GÜBRETAŞ Pazarlama Müdürü Yusuf Karatekin ve Tekirdağ Bölge Müdürü Musa Goral’ın yanı sıra bölgedeki kooperatif ve bayilerden yetkililer ile 20’den fazla önder çiftçi katıldı.

Etkinlikte uzman ziraat mühendislerinin yaptığı bilgilendirmelerin ardından, önder çiftçiler arazideki verimi yerinde inceledi. Üreticilerin konuyla ilgili soruları GÜBRETAŞ ziraat mühendisleri tarafından cevaplandırıldı.

“BİLİNÇLİ TARIM YAPILDIĞINDA DENGELİ GÜBRELEME İLE MAKSİMUM VERİM ARTIŞI MÜMKÜN”

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan GÜBRETAŞ’ın satış ve pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Metin Özyürek, Türkiye’deki çeltik tarımı alanlarının son 15 yılda 2 kat, çeltik üretiminin ise 2,5 kat arttığına dikkat çekti. 2002’de 360 bin ton olan ülkemizdeki çeltik üretiminin geçen yıl 900 bin tona ulaştığını belirten Metin Özyürek, “Bu üretimin de %45’i tek başına Edirne ilimizde gerçekleşmektedir. Çeltik tarımındaki bu istikrarlı yükseliş sayesinde yerli ürün kullanımı artarken, bu üründe ithalat talebi büyük oranda azalmış ve geçen yıl yurtdışına 614 ton çeltik ihracatı gerçekleştirilmiştir” dedi.

GÜBRETAŞ olarak Türkiye’nin önemli tarımsal ürünleri için bitkiye ve bölgeye özel gübreler geliştirdiklerini belirten Özyürek, “Bu özel gübrelerin kullanımı sayesinde başlıca tarımsal ürünlerden biri olan çeltikte de ciddi oranda randıman ve verim artışına katkı sağlamaktayız. Böylece ülke tarımı ve milli ekonomi için katma değer üretirken, bir yandan da yaptığımız deneme ekimleri ve tarımsal danışmanlık hizmetleri gibi bilinçli tarım faaliyetleriyle çiftçilerimize iyi tarım uygulaması örnekleri sunmaktayız” diye konuştu.

Genel Müdür Yardımcısı Metin Özyürek, arazideki sonuçlarla ilgili olarak da şunları söyledi: “İpsala’daki bu arazide deneme ekimi için bir önder çiftçimizle işbirliği yaptık. Çiftçimiz geçen yıl bu tarladan Baroni çeşit çeltikte dekarda 750 kg verim aldığını söylemişti. Uzman saha ekibimizin yaptıkları toprak analizine uygun gübreleme programıyla bölgedeki çiftçi alışkanlıklarına göre geçen yılın üçte biri kadar taban gübresi kullanmasına rağmen, bu model tarladaki verimi %20 civarında artırarak dekar başına 900 kg’a yükseltmiş olduk. Bunu bölgeye ve bitkiye özel olarak geliştirdiğimiz Süper Çeltik ve Nitropower ürünlerini test ettiğimiz bu deneme ekimindeki bilinçli tarım uygulaması ile gerçekleştirdik.”

Özyürek, “Yaklaşık aynı emek ve hatta daha az girdi maliyetiyle yüksek randımanlı ve daha verimli çeltik üretiminin elde edilmesi sayesinde, üreticilerimizin kazançları da yükselmiş oluyor” diyerek, verimde artışın çiftçiye yansıyan yönüne de dikkat çekti.

UZMAN EKİP ÜRETİCİNİN HEP YANINDA

Etkinlikte, denemenin planlanması ve takibinde görev yapan GÜBRETAŞ ziraat mühendisleri Hakan Ermeç ve Erdem Gül, model tarlada yapılan çalışmalar hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Araziden alınan toprak numuneleri GÜBRETAŞ Yarımca Laboratuvarı’nda analiz edildikten sonra bir gübreleme program oluşturup bunu üreticiyle paylaşan ziraat mühendisleri, her aşamada tarla sahibinin yanında olarak teknik desteği sürdürdü.

Uzman ziraat mühendislerinin önerdiği bu bitki besleme (gübreleme) ve bitki koruma (ilaçlama) programı, çeltik tarlasındaki verimi önemli oranda artırdı. Özel gübre uygulaması sayesinde bitkilerde çimlenme ve köklenme çok güçlü gerçekleşti. Devamında üst gübreleme ve yaprak gübreleriyle kardeşlenme ve başak oluşumunda başarılı bir sonuca ulaşıldı.

Tüm üreticilere mutlaka toprak analizi yaptırmalarını öneren uzman GÜBRETAŞ ziraat mühendisleri, yapılan analiz sonucunda verilen gübreleme tavsiyelerine uyulması gerektiğine dikkat çektiler. Doğru zamanda dengeli bitki beslemesi uygulandığında yüksek kalite ve verimin sağlanabileceğini belirttiler. 

SÜPER ÇELTİK HAKKINDA

GÜBRETAŞ, tarımsal hasılada önemli bir yeri olan çeltik bitkisi için özel desenli bir gübre formüle etti. Çeltik yetiştirilen arazilerden aldığı toprak numunelerini analiz eden GÜBRETAŞ ar-ge ekibi, analiz sonuçlarına göre çeltik bitkisinin topraktan kaldırdığı bitki besin maddelerini bitkinin ihtiyacı kadarını bu gübre tamamladı. Böylece SÜPER ÇELTİK adı verilen 20.20.10+5(SO3)+2(Zn) desenli özel bir gübre geliştirilmiş oldu.

Çeltik tarımına özel bu gübrenin içeriğinde azot, fosfor, potasyum ve kükürde ilaveten çinko bulunuyor. Ürün kullanıldığında çeltikte kuvvetli kök yapısı, iyi salkım-başak oluşturma, güçlü sapa kalkma ve iyi bir kardeşlenme meydana gelmektedir.