TÜMÜ

Kurumsal Sosyal Sorumluluk

13 Mart 2017

Türkiye Toprak Verimliliği Haritası Projesi

GÜBRETAŞ’ın bilinçli tarımsal üretimde verimliliğin artırılmasında büyük rolü bulunan toprak analizinin önemini anlatmak ve bu amaçla tarım alanlarının verimlilik haritasını oluşturmak için bir sosyal sorumluluk projesi olarak 2005 yılında başlattığı bu proje, bütünüyle şirketin kendi imkanlarıyla gerçekleştirilmektedir.

GÜBRETAŞ’ın on yılı aşkın süredir yürüttüğü Türkiye Toprak Verimliliği Haritası Projesi’nin temel amaçları şunlardır:

1)   Ülkemizin coğrafi bölgelere göre makro ve mikro besin elementi düzeyindeki verimlilik haritasını çıkartarak, tarımsal üretimin geleceği için bir veri tabanı oluşturmak ve bu alanda yapılacak çalışmalar için kaynak oluşturmak,

2)   Başta Tarım Kredi Kooperatifleri ortakları olmak üzere tüm çifçilerin bilinçli gübre kullanımını sağlamak ve numune alınan arazilerin gübre desenlerini çıkartmak,

3)   Çiftçilerin arazisinde toprakla ilgili sorunlar varsa bunları not ederek, analiz sonucuna göre bu sorunların çözümünü rapor halinde bildirerek çiftçilere katkı sağlamak,

4)   Elde edilen verilere göre GÜBRETAŞ’ın bitkiye ve bölgeye özel gübre formüllerini geliştirerek ar-ge çalışmalarına katkıda bulunmak,

5)   GÜBRETAŞ’ın bu proje kapsamında yaptığı çalışmaların sonuçlarını, daha sonra Tarım Bakanlığı ve üniversitelerin bu alanda yaptıkları çalışmalarla birleştirerek, ülke tarım için büyük bir veri tabanı oluşumuna katkı sağlamak,

6)   Bu proje ile birlikte en az 10 bin önder çiftçiyi; toprak analiz numunesi alma, gübre ve gübreleme teknikleri, bilinçli tarımsal üretim konularında uygulamalı olarak eğitmek

 

GÜBRETAŞ Eğitim Bursu

Tarım sektöründe nitelikli insan gücünü desteklemek amacıyla 2007 yılında ziraat fakülteleri öğrencileri için başlattığımız GÜBRETAŞ Eğitim Bursu uygulaması devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye genelindeki 34 ziraat fakültesinde lisans eğitimi gören ihtiyaç sahibi çiftçi çocuklarına eğitim dönemi boyunca burs desteği sağlanıyor. Projenin başlangıcından bu yana 250’den fazla ziraat fakültesi öğrencisinin yararlandığı bu projede, halihazırda 93 öğrenci burs almaya devam ediyor.

Bilinçli Tarım Eğitimleri

GÜBRETAŞ “bilinçli tarımsal üretimi yaygınlaştırarak topraklarımıza bereket katmak” misyonu gereği çiftçilere yönelik eğitim faaliyetleri yapmaktadır. Türk çiftçisinin dünya pazarlarında rekabet edebilecek nitelikte yüksek verimli ve üstün kaliteli tarımsal ürünler yetiştirmesi, başta gübre olmak üzere girdi maliyetlerini optimize ederek yüksek karlılığa ulaşması gibi amaçlarla sürdürülen eğitimler yıl boyunca devam etmektedir. Bölge Müdürlüklerimiz kendi bölgelerindeki Tarım Kredi Kooperatifleri ile birlikte düzenledikleri çiftçi eğitim toplantılarında katılımcıları tarımsal üretimle ilgili her konuda bilgilendirmektedir.

Uzman ziraat mühendisleri bu toplantılarda çiftçilerimizi özellikle dengeli ve düzenli gübrelemenin temel ilkeleri, bitki besleme teknikleri ve toprak analizi gibi konularda aydınlatmaktadır. GÜBRETAŞ, çiftçilere eğitim ve tarımsal danışmanlık hizmetini çiftçi danışma hattı, mobil uygulamalar ve internet üzerinden de vermeye devam etmektedir.

Çiftçi Danışma Hattı

GÜBRETAŞ, çiftçilere yönelik danışmanlık hizmeti kanallarına canlı telefon hattını da ekledi. Türkiye genelinde çiftçiler, şirketin (0216) 468 51 51 numaralı telefon hattını arayarak, GÜBRETAŞ uzman ziraat mühendislerine bitki besleme ve tarımsal üretimle ilgili sorularını anında iletip ilgili mühendislerden cevap alabiliyor.

GÜBRETAŞ Danışma Hattı’nı arayan çiftçiler, il trafik kodunu belirttikten sonra operatör tarafından kendi bölgelerindeki ziraat mühendislerine yönlendiriliyor. Böylece çiftçiler tarladan, bağdan, bahçeden hattı arayarak anlık olarak tarımsal üretim sorunlarını çözme, bilgi paylaşma, ürün ve hizmetlerle ilgili bilgi alma imkânına sahip oluyor. Çiftçi Danışma Hattı hafta içerisinde 09.00 – 17.00 saatleri arasında canlı, bu saatlerin dışında ve hafta sonu sesli mesaj kaydı ile hizmet veriyor.

Mobil Danışma Hizmeti

GÜBRETAŞ, çiftçilere yönelik mobil bilgilendirme programı EGP’nin (Etkili Gübreleme Programları) kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Tarımsal üretimde verimliliği artırmak amacıyla bünyesindeki uzman mühendis ve ar-ge ekibi tarafından farklı ürünlere yönelik özel gübreleme programları oluşturan GÜBRETAŞ, bu önemli birikimi yeni bir mobil uygulamayla çiftçilerimizin kullanımına sunmuştur. GÜBRETAŞ’ın yeni geliştirdiği ve ücretsiz olarak kullanıma sunulan bu mobil uygulama sayesinde çiftçilerimiz, Türkiye’de üretimi yapılan 40 çeşit tarımsal bitkinin besleme programlarını kullanım zamanı, yöntemi ve dozuyla birlikte cep telefonlarından takip edebilmektedir. Bu yeni uygulama ile birlikte GÜBRETAŞ’ın 65 yıllık sektörel tecrübesi akıllı telefon ve tabletlere taşınmıştır. Çiftçilerimiz, cep telefonlarındaki uygulamanın “Uzmana Sorun” bölümünden tarlada çalışırken bile anlık olarak yeni bilgi talebinde bulunabilme imkânına sahip olmuştur.

Model tarımsal üretim

Bilinçli tarımsal üretimi yaygınlaştırmak için model deneme tarlalar/bahçeler oluşturulmaktadır. GÜBRETAŞ olarak; önder çiftçilerle birlikte yürüttüğümüz denemelerde mininum gübre tüketimi ile en yüksek verime ulaşılması hedeflenmektedir. Böylece çiftçilerin gereğinden fazla gübre tüketiminin önüne geçilerek kaynak israfını önlemeye; en değerli doğal kaynaklardan biri olan topraklarımızı korumaya çalışmaktadır. Deneme yapılan araziler tamamen bilimsel yöntemlere göre yönetilmekte olup gübreleme programlarımız toprak analizi sonuçlarına göre tespit edilmektedir.

Deneme tarlaları/bahçeleri üretim döneminde uzman mühendisler tarafından sürekli kontrol edilmekte ve sonuçlar tarla günleri düzenlenen bölgedeki çiftçilerle paylaşılmaktadır. Deneme arazilerindeki kullanılan bitki besleme programları; Şirketimiz tarafından “Etkili Gübreleme Programları” adıyla dokümana dönüştürülerek çeşitli iletişim mecralarıyla tüm çiftçilere ulaştırılmaktadır.